Hanka Burdík

fotografka

Nahoře na hoře nad Chiang Mai

Poslední den s kamarády z Čech jsme strávili v bezprostředním okolí Chiang Mai. Hned za hranicí města se totiž zvedá hora Doi Suthep, na které je několik chrámů, vodopádů, domorodých vesnic, botanická zahrada, vojenská základna, pár stovek turistů a jedna silnice.

Plán dne

Původně jsme měli v plánu dojet až úplně nahoru, cestou se podívat na chrám, na královský palác, na vodopád, stavit se ve vesnici a výlet zakončit v zahradě na vrcholu. Jak to už ale s našimi plány bývá, tak to zase tak úplně nevyšlo.

Už při cestě nahoru jsme se rozhodli, že vodopád dáme až odpoledne, protože tu i na místní poměry po ránu byla zima. A my jsme plánovali koupání.

Wat Prathat Doi Suthep

První zastávka tak byl Wat Prathat Doi Suthep. I když jsme tu byli brzy po ránu, kdy byla většina turistů ještě na cestě, tak jsme se sotva vešli na schody vedoucí k chrámu. Nahoře jsme se mohli rozhodnout, jestli chceme k pokladně, nebo jestli se necháme ošetřit ve “First Aid Room”.

Výstup jsme docela dobře rozdýchali, takže volba padla na pokladnu. Následovalo nekonečné proplétání mezi těly spoluturistů, občasné výhledy na chrám a někdy dokonce i na Chiang Mai. Jednu fotku bez turistů jsem udělala, ale brzy jsme se s úlevou vrátili zpět k autu. Po cestě zpět jsme si ve stánku koupili místní jahody. To byl pro mě pomalu větší zážitek, než přecpaný chrám.

Bhuping palace

Několik kilometrů nad chrámem je královský palác Bhuping. Při našem příjezdu už byla všechna parkoviště v okolí beznadějně obsazena. Auto jsme uklidili na odpočívadlo vedle silnice a zpět k paláci jsme se vrátili pěšky. Zkroušeni zážitkem z chrámu jsme už neměli náladu řešit převlékání našich mužů do vhodnějších kalhot, které by jim skryly kolena a raději jsme našli restauraci na kraji turistického reje, kde obědvali thajští vojáci.

Dobré vědět: v horách není moc dobrý nápad jíst krevety. Neobjednala jsem si je, ale paní mi asi chtěla udělat radost. Můj žaludek se z toho radoval následujících několik hodin. 🙂

I přes ne tak úplně úspěšné dopoledne jsme pokračovali v původním plánu a chtěli jsme dojet do vesnice a na vrchol. Za zatáčkou nad Bhuping palace se ale silnice začala měnit v tankodrom s až půlmetrovými vyasfaltovanými dírami. Nechtěli jsme riskovat, že půjčené auto rozbijeme nebo tam s ním zapadneme, takže jsme se při nejbližší příležitosti otočili a sjeli jsme dolů k vodopádu.

Vodopád, oáza klidu

Na východní straně Doi Suthep jsou určitě dva, možná víc, vodopády. Cestou shora nejdříve narazíte na jeden, u kterého je vstupní brána a hlídač, který vybírá 200 THB za osobu. To se nám úplně nezdálo a radši jsme sjeli k dolnímu vodopádu Huay Keaw. Ten je zdarma a i s místními nás tam bylo asi osm. Konečně něco hezkého.

Okolo, nebo spíš nad vodopádem vede krásná vyhlídková stezka. Na jednu stranu je výhled na Chiang Mai, na druhou na horu a na vodopád. Určitě si ji projděte, pokud tu budete.

 

Next Post

Previous Post

1 Comment

  1. Lenka 16. 2. 2018

    Děkuji za krásné vyprávění! krásný každý den, ať se vám vydaří!

Leave a Reply

© 2022 Hanka Burdík

Theme by Anders Norén

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

K vylepšování vašeho zážitku z prohlížení našeho webu sbíráme informace prostřednictvím služeb Google Analytics. Pokud budete pokračovat v prohlížení našeho webu, pak s tímto souhlasíte. Nesouhlas projevte opuštěním webu. Děkujeme.

Zavřít