Hanka Burdík

fotografka

Sloní záchranná stanice v horách nad Chiang Mai

Náš poslední den v Chiang Mai jsme se rozhodli nestrávit v Chiang Mai.

Chiang Mai jsme už totiž začínali znát nazpaměť, měli jsme napracováno, chrámy nás už zase tak úplně nelákaly a taky jsme chtěli utéct před smogem a smrádkem. Jako že ho ve městě bylo požehnaně. To nejen z aut, motorek, tuktuků a redtrucků, ale i z horských políček v okolí.

Od kdy políčka smrdí? Od té doby, kdy je tu místní hromadně vypalují. Sice se s tím už místní orgány snaží něco dělat, ale mým plicím to úplně nestačí. Zachtělo se nám tedy jiného smrádku.

V horách severně od Chiang Mai je záchranná stanice pro slony. Tu v roce 2014 založili společně členové kmene Karen a obyvatelé Chiang Mai, kterým osud místních slonů nebyl lhostejný. Sloni se totiž v Thajsku obecně nemají moc dobře. Jsou často využíváni k těžké manuální práci, k vození turistů anebo jsou cvičeni, aby třeba panáčkovali.

Proč na slonech nejezdit?

Na první pohled jízda na sloním hřbetu není nic špatného, slon je totiž velký a těžký, člověk je oproti němu lehký, tak si přece slon ani nevšimne, že někoho veze, ne? Všimne. Slon totiž není kůň. Jeho kostra se vyvinula k tomu, aby pod páteří unesl velkou zátěž. Pod páteří.

Sloní páteř totiž vypadá jinak, než právě například koňská. Jeho obratle mají ostré výstupky směřující vzhůru, k sedací části potenciálních jezdců. Právě tyto kosterní výstupky a tenká vrstva kůže, která je kryje, jsou velmi citlivé na zatížení shora. A proto jízda na sloním hřbetu slonům opravdu nedělá radost. Způsobuje jim dlouhodobou bolest [zdroj].

A ještě jedna věc. Jak se to dělá, aby slon člověka poslouchal a nechal ho na sebe nasednout? V Thajsku se procesu krocení slona říká Phajaan. To bychom mohli přeložit jako “drcení” nebo “lámání”. Na youtube je video, tak se podívejte, jestli na to máte žaludek. Já jsem ho nedokoukala.

Naštěstí ale v poslední době v Thajsku začíná vznikat více a více zařízení, jako je právě Chiang Mai Elephant Jungle Sanctuary a tím snad slonům začíná svítat na lepší časy.

Co se slony můžu dělat, když na nich nechci jezdit?

Naše návštěva začala brzy ráno. Ke slonům jsme přijeli ještě trošku rozespalí, přece jenom jsme vstávali už před osmou ráno. Na místě jsme dostali slušivé modré převlečení a ještě slušivější tašky, aby sloni poznali, že jsme kamarádi a pak jsme se šli kamarádit. Se slonem se nejlíp skamarádíte tak, že mu dáte najíst. Čím víc, tím líp. Proto jsme obě naše tašky naplnili banány po okraj hned dvakrát.

Po banánech jsme se naučili, jak se dělá sloní medicínka na kakání. Pro slona je totiž, podobně jako třeba pro nás cestovatele, nejdůležitější se pořádně vykakat.

Po rychlém obědě jsme se vydali na šestikilometrovou procházku do hor. Se slonem v patách. Tašky jsme tentokrát měli naplněné cukrovou třtinou. A na tu sloni letí. Náš slon ale letěl i na bambus, takže jsme často zastavovali. Honzík jednou velmi těsně (a velmi laxně) uhýbal před bambusem, který mu slon rychle podával. Prý ho měl taky ochutnat.

Kousek za vrcholem kopce mají sloni oblíbenou zastávku. Přes cestu tam přetéká potok a dělá z ní hotové bahenní lázně. Šťastnější slony než ty v bahně byste asi jen těžko hledali. Bahno lítá horem dolem, a když jste na slony hodní, tak vás jím taky obalí.

Procházka končí u řeky, takže se bahno zase snadno smyje. Na druhý břeh řeky jsme se, bohužel už bez slonů, dostali přes zipline. Po překonání řeky nás průvodci nahnali do sprch a posadili nás před melouna. Z toho jsme byli tak unešení, že jsme si skoro nevšimli, že sedíme ve vesnici kmene Karen. Tento kmen je známý tím, že ženy nosí na krku zlaté obruče. Meloun nás ale zaměstnal natolik, že jsme si vesnice všimli až těsně před odjezdem a nestihli jsme se do ní ani zajít podívat. Tak to třeba zase někdy příště.

 

Next Post

Previous Post

2 Comments

  1. Ichal 21. 2. 2018

    Super

  2. Lenka 21. 2. 2018

    Děkuji za zajímavé počteníčko a krásné fotky!

Leave a Reply

© 2022 Hanka Burdík

Theme by Anders Norén

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací

K vylepšování vašeho zážitku z prohlížení našeho webu sbíráme informace prostřednictvím služeb Google Analytics. Pokud budete pokračovat v prohlížení našeho webu, pak s tímto souhlasíte. Nesouhlas projevte opuštěním webu. Děkujeme.

Zavřít